İki Bin Yıllık Yemek Yer misiniz?

2 bin yillik yemekAntalya’da Japon bir bilim kadını tarafından açılan restoran, Roma dönemine ait 2 bin yıl öncesinin yemekleri ile dikkati çekiyor. Restoranda, tarifleri eski kaynaklardan alınan “Antik Perge Lagane”, “Galenus Volkan Köfte”, “Attalia Lagane” gibi yemekler bulunuyor.

Japonya’da Gunma Üniversitesi Anatomi ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaori Goto, bilimsel çalışmalar sırasında ismine rastladığı Bergamalı hekim Galenos’un kendisine ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Galenos’un insanları iyileştirmenin yanı sıra keşfettiği şifalı bitkileri sağlıklı insanların yemesini tavsiye ettiğini, bunları kendisinin de yemek haline getirerek insanlara sunduğunu anlatan Kaori, bu anlayıştan yola çıkarak araştırmalar yaptı. Kaori, 2011’de Türkiye’ye gelerek Galenos’un yaşadığı Bergama’da araştırmalar yaptığını, yaşadığı bölgedeki bitkileri incelediğini belirterek, eski kaynakları inceleyerek yaptığı yemeklerin tariflerini öğrendiğini ve yapmaya çalıştığını ifade etti.

Yemekleri özel yapılan toprak kaplarda pişirildiklerini vurgulayan Kaori, “2 bin yıl öncesinde zeytinyağı, balık, balıkyağı, su teresi gibi yiyecekler yoğun olarak kullanılıyordu. Restorandaki yemekler genel olarak Roma dönemi mutfağından oluşuyor. Çalışmalarımı tamamlayınca Japonya’da da bir restoran açmayı düşünüyorum” diye konuştu.

GALENOS (GALEN) KİMDİR?

Bergamalı hekim Galenos 129’da doğdu. Dönemin ünlü hekimlerden tıp öğrenimi alan Galenos, İskenderiye’de hekimlik yaptı. Daha sonra Roma’ya yerleşen ve 168’deki veba salgınında etkin görev alan Galenos, saray hekimliği görevinde de bulundu.

Galenos’un günümüze aktarılabilen eserlerinden, anatomi üzerine araştırmalar yaptığı anlaşılmaktadır. Araştırmalarında kendisinden önce gelen Hipokrates, Aristoteles gibi bilim adamlarının görüşlerinden yararlanan Galenos, felsefe, dil ve doğa bilimleriyle de ilgilendi.

Hürriyet – 08.10.2014, Çarşamba

Sevebilirsin...