Hurmaya Neden Hurma Dendi?

hurmaTürkler Orta Asya’da kendi obalarındaki ela gözlü güzelleri bırakıp çekik gözlülerin peşine düşerlermiş. Abbasiler döneminde Orta Doğuya indiklerinde karşılarına çıkan kara ve iri gözlü, kudretten sürmeli Arap kızları karşısında da aynı performansı göstermişler. Arap kızlarıyla evlenme rekorları kırılınca devletin başı ağrımış. Türk beyleri ile Halife hazretleri kafa kafaya vermişler bu işin sonu nereye varacak diye düşünmüşler. Öyle ya Türk kızları evde kalırlarsa hanımların başını çektiği bir sosyal patlama ile karşılaşacaklar. Dahası cengaver olmalarıyla tanınan Türklerin nesli bu karışımla özelliğini kaybedecek.

Çareyi Irak’ta Samarra adı verilen dört duvar arasında bir şehir inşa etmekte bulmuşlar ve hemen bir karar çıkarmışlar. “Bundan sonra Türk delikanlıları Türk kızlarıyla evlenecekler. Aksini işleyenin boynu vurulacak” diye…

Emir demiri keser demişler. Evlenmeler sona ermiş.

Arap kızlarıyla evlenememe hasretini Arabistana has bir meyve ile gidermeye çalışmışlar. Arapların “temr” adı verdikleri meyveye Türkler hurma adını vermişler. Hurma bir nevi “kadın” anlamına gelmektedir.

Tarihçilerin anlattıklarından bunu çıkarıyoruz. Ancak neden bu meyveye kadın dediler?.. Yumuşacık, ağızda hemen yayılan tatlı lezzetinden midir bilinmez. Ama devlet büyükleri, Türk neslini koruma ve kollama harekatında başarılı olmuşlar.

Ahmet Sarbay, Geçmişe Mazi Derler, 2003

Sevebilirsin...