Papazın yardımı

1962 yılında Venezuela’da yaşanan isyanda keskin nişancı ateşiyle yaralanan bir asker donanma papazı Luis Padilla’dan yardım ister.

Fotoğrafı çeken Hector Rondon Lovera’dır. Venezuela gazetesi “La Republica” için çalışmaktadır. Fotoğraf yılın Dünya Basın Fotoğrafı’nı ve 1963 Pulitzer Fotoğrafçılık Ödülü’nü kazanır. “Papazdan Yardım” adıyla servis edilir.

Luis Padilla, ölen askerlerin yanına gidip son ayinlerini yapıyordu. Yanına yaklaştığı bir yaralı asker kendisine sarılarak ayağa kalkmak isterse de başarılı olamaz. Anlaşılan o ki isyancılar, kendi gemilerinde görev yapan bir papazı vurmaya cesaret edememişlerdi.

2 Haziran 1962’de donanma Kaptanları Manuel Ponte Rodriguez, Pedro Medina Silva ve Victor Hugo Morales liderliğindeki birlikler Venezuela devlet başkanı Romulo Betancourt’a karşı ayaklanır.

Puerto Cabello şehrini ve Solano Kalesi’ni ele geçirmeye çalışırlarsa da başaramazlar. Hükümet güçleri iki gün içinde isyancılara boyun eğdirirler. 400’den fazla ölü ve 700’den fazla yaralıya neden olan isyan 6 Haziran’da tamamen bastırılır.

Resmi farklı kılan bir başka özellik cesetlerin hemen arkasında görülen bir carniceria (kasap dükkanı) tabelasıdır. Carniceria İspanyolcada hem “kasap dükkanı” hem de “katliam” anlamında kullanılır ki sahnenin dehşetini daha kuvvetli anlatıyor.

Sevebilirsin...