Ma Baker

Paylaşın:

Alman grup Boney M‘in hiç eskimeyecek şarkılarından birinin adı Ma Baker‘dir. (Sidi Mansour adlı Tunus şarkısından birebir intihal olduğu iddia edilir.)

Ma Baker aranıyor ilanı

Bu şarkının girişinde önce bir kadın cırtlak sesiyle kimsenin kıpırdamamasını, paralarını vermeyenlerini öldüreceğini söyle. Hemen ardından Bobby Farrel (klipte dans eden zenci erkek), bu sözleri söyleyenin kimliğini açıklar. “This is the story of Ma Baker…” diye başlayan cümlede şu bilgiler verilir. “Bu, Fırıncı Ana’nın Hikayesidir. Şikago Kasabası’nın en acımasız hatunudur. Acımadan adam vururdu, para için banka soyardı… Oğulları da acımasızdı, kimseyi ardınızda bırakmayın diye öğüt verirdi.”

Bu hikaye şarkı için üretimiş değildi. Aksine Boney M, gerçekten yaşamış bir kadın gangster için şarkı üretmişti.

Ma Baker (Fırıncı Ana) çetesinin şefi Kate Barker’dir. Asıl adı Arizona Donnie Clark’tır. 1873’te doğar. Dört oğlu vardır. Hırsız, yankesici, adam kaçıran vahşi batının en ünlü kadın gangsteridir. Çok sayıda leşi vardır.

Ma Baker’la birlikte öldürülen oğulları

Oğullarıyla birlikte banka soygunu, adam vurma gibi çeşitli suçlara karışır. Bütün gayretini hapiste çürümelerini istemediği çocuklarını korumaya verir. Bu çabası onun karanlık ve kötü bir şöhrete sahip olmasını sağlar. FBI’ın peşine takıldığı bu çeteye “Ma Baker” Fırıncı Ana Çetesi adı verilir.

Çeteye daha sonra Alvin Karpis adında biri daha katılır. Soygun ve fidyelerden dört-beş milyon dolarlık bir servet edinirler ki o zaman için akıl almaz bir miktardır.

Çetenin hayat hikayesi karışıktır. Adeta efsaneleşmiştir. Ancak 1935 yılında Ma Baker ve oğulları polisle girdikleri çatışmalarda öldürülürler.

Anne ve oğullar dünya değiştirince Ma Baker’in karakteri anarşist-feminist bir figüre dönüşür. Hollywood filimlerinde Ma Baker’dan ilhamlanılmış haydut anne karakterleri ortaya çıkar. Hatta Fransız çizgi roman Red Kit’teki “Dalton ana” buna sempatik bir örnektir.

Anne Dalton, oğulları hapse düştüğünde içine demir eğesi gizlenmiş pasta veya bir tepsi börekle ziyaretlerine gider, çocuklarını kurtarırdı. Red Kit de, eğe ile hapishane parmaklıklarını kesip kaçan Dalton Kardeşlerin peşine düşerdi.

KAYNAKLAR
The Real Ma Barker: Mastermind of a Whole Family of Killers, Miriam Allen Ford, New York-1970
https://vault.fbi.gov/barker-karpis-gang/bremer-investigation-summary/Barker-Karpis Gang Summary Part 1 of 1

Paylaşın:

Sevebilirsin...