Harlem Cehennem Savaşçıları

Paylaşın:
Savaş sonunda evlerine dönen siyahi askerler için yapılan karşılama töreninden bir görüntü.

Harlem Cehennem Savaşçıları, ABD ordusu tarafından I. Dünya Savaşı’nda kurulan “özel” bir alaydı. Aslında ırkçı ABD yasaları siyahların beyazlarla birlikte hizmet etmesini ve savaşmasını yasaklıyordu. Bunun için şöyle bir formül buldular. Bunları Fransız ordusunun emrine verdiler. Almanlardan ağır darbe yiyen Fransızlar, Harlem Cehennem Savaşçılarını kollarını açarak karşıladılar, onları diğer askerlerinden ayırmadılar.

ABD Piyade Alayı mensubu, kurtardığı bir köpek yavrusu ile kucağında tutuyor.

Birinci Dünya Savaşı boyunca ön cephede ve diğer tüm Amerikan birimlerinden 191 gün daha uzun süre savaştılar. Dahası Amerikan birlikleri içinde yaklaşık 1500 kişiyle en ağır kayıpları verdiler. Bu kayba rağmen düşmana karşı bırakın bir siperi, bir metrelik toprak bile vermediler ve hiçbiri düşmana esir düşmedi.

Eve döndüklerinde New York’ta bir karşılama töreni düzenlediler. Ancak bu iltifatlar fazla uzun sürmedi. 1919 yazı, İç Savaş’tan bu yana siyahlara karşı en fazla sayıda vahşi şiddet vakası nedeniyle ABD tarihine “Kızıl Yaz” olarak geçti.

Evlerine, kendilerini güvende hissedecekleri, başarılarının ödüllendirileceği ve sonunda kendilerine eşit muamele görecekleri bir yere dönmeyi hayal eden Harlem Cehennem Savaşçıları, kendileri için hiçbir şeyin değişmediğini çok çabuk anladılar.

Paylaşın:

Sevebilirsin...