Lady Montagu

Paylaşın:

İngiliz yazar ve Osmanlı döneminde İngiltere tarafından İstanbul’a elçi olarak atanan Edward Wortley Montagu‘nun eşiydi.

Tam adı Mary Wortley Montagu‘dur. 26 Mayıs 1689’da soylu bir ailenin kızı olarak Londra’da dünyaya geldi.

Çocukluk yıllarında şiir yazmaya başladı ve Latince öğrendi. 1712’de, kendisinden 11 yaş büyük bir politikacı olan Edward Wortley Montagu ile evlendi.

Kocası, 1716 yılında Sultan III. Ahmed devrinde İngiltere’nin Osmanlı elçisi olarak tayin edildi. Leydi Montagu eşi ve oğluyla birlikte İstanbul’a geldi. Lale Devrinin başlangıcına rast gelen bu dönemde 2 yılını İstanbulda geçirdi. İngiltere’deki arkadaşlarına İstanbul’daki izlenimlerini en ince ayrıntılarıyla anlatan birçok mektuplar yazdı. İstanbul’da Osmanlı kadınlarındaki özgür yaşamdan çok etkilendi.

1718 yılında eşiyle birlikte Londra’ya geri döndü ve sosyetenin aranan bir üyesi oldu. Hikayeler ve çeşitli konularda makaleler yazdı. Diğer soylularla çeşitli konularda topluma açık tartışmalara girdi. Bazı görüşlerinlerden dolayı feminizmin ilk savunucularından biri olarak kabul edilmektedir.

İngiliz sosyetesi ve bürokrasisinde müşahede ettiği kibirden rahatsızlığını her fırsatta dile getirdi. 1738 yılında boşanarak Venedikli Kont Francesco Algarotti ile evlendi. İtalya’ya yerleşti. Kont Algarotti’nin ölümünden bir süre sonra Londra’ya döndü.

21 Ağustos 1762’de 74 yaşında vefat etmiştir.

The Letters and Works of Lady Mary Wortley Montagu, London, 1861.
Isobel Grundy, Romance Writings, Oxford: Clarendon Press, 1996.
Teresa Heffernan and Daniel O’Quinn (edited by), The Turkish Embassy Letters, Peterborough, 2012.

Paylaşın:

Sevebilirsin...