Tarihteki son kılıç düellosu

Paylaşın:


1960’lı yılların ortaları; ABD Vietnam Savaşı’ında son model silahlarını kullanıyor, gençler deliler gibi yeni moda rock’n roll dinliyor, NASA Aya gitmek için son hazırlıklarını yapıyor… O da nesi; Fransa’da Gaston Defferre ile Rene Ribiere adlı politikacılar ergenler gibi birbirlerine babalandıktan sonra düello etmek için eskiden kalma bir yöntemle aralarındaki kozu paylaşmaya çalışıyor.

Rene Ribiere (solda),Gaston Defferre

Anlatıldığına göre Defferre, Fransız parlamentosunda Ribiere’e hakaret etmiş. Küfretmemiş sadece “Taisez-vous, abruti!..” yani “Kapa çeneni pislik!..” diye bağırmış. Ribiere özür dilemesini istemişse de Defferre reddetmiş. Bu nedenle Ribiere hasmını kılıçlarla düello yapmaya davet etmiş.

Düello Avrupada asillerin vazgeçemediği bir alışkanlıktı. Hasımlar, aralarında çıkan anlaşmazlığı çözmek için başka çare kalmayınca başvururlarmış. Bir nevi “şeref” meselesi olduğundan düello teklif edilen kolay kolay kaçamazmış. İki taraftan biri ya da ikisi ölebiliyor veya yaralanabiliyormuş. Başlangıçta kılıçla yapılırken ateşli silahların keşfinden sonra tabancayla da yapılır olmuş. Önceleri erkekler arasında yapılırken zaman zaman kadınlar arasında da düellolar yapılmış. 17. yüzyılın başlarından itibaren ülkeler yavaş yavaş bu işi yasadışı ilan etmişler. 19. yüzyılın ortalarında İngiltere’de ve 20. yüzyılın başlarında da Kıta Avrupasında büyük ölçüde gözden düşmüş.

Gelelim politikacı düşman kardeşlere… Tesadüf bu ya düello gününden bir gün sonra Ribiere’nin düğünü vardı. Defferre, “Düğün geceni kabusa çevireceğim” diye meydan okuyordu.

Ellerinde birer “epe” (eskrimde kullanılan en büyük kılıç türü) ile Paris’in batısındaki Neuilly-sur-Seine’de, özel bir mülkte karşı karşıya geldiler. Hakemliği o dönemin Fransa Dışişleri Bakanı olan Jean de Lipkowskiin yapacaktı.

Hanımı Ribiere’nin yaralarını pansuman yapıyor.

İlk dokunuşu Defferre yaptı. Ribiere’i kolundan yaraladı. Ribiere ikinci darbeyi de alınca düello Lipkowskiin tarafından durduruldu.

Ribiere’in aldığı yaraların düğün gecesine bir zararı oldu mu bilinmiyor.

Defferre daha sonra 1981-1984 yılları arasında François Mitterrand başkanlığında İçişleri Bakanı olarak görev yaptı ve 7 Mayıs 1986’da 75 yaşında doğal nedenlerden öldü. Ribiere ise 1998’de 76 yaşında hayatını kaybetti.

RESİM KAYNAĞI: AFP PHOTO

SON DÜELLO’nun VİDEOSU
https://www.youtube.com/watch?v=e68nuAcSuWQ

Paylaşın:

Sevebilirsin...