Haçlılar Kaç Kişiydi?

Paylaşın:

Haçlı ordularının insan gücü hakkında sağlam bilgiler bulmak zordur. Zira bütün veriler, her iki tarafın tarihçileri tarafından taraflı olarak verildiğinden birbirini tutmaz. Ancak doğulu tarihçilerin gerçeğe yakın rakamlar verdiğinde şüphe yoktur. Çünkü yaşanan olaylar büyük ölçüde onları doğrulamaktadır. Bunu kabul etmek istemeyen günümüz Batılı tarihçiler asker sayısının az, sivil sayısının çok olduğunu söylerler. Dahası, pek çok sivilin karısı ve çocuklarıyla orduya katıldığını iddia ederler. Güya bir saldırı sırasında bunlar da silaha davranıp savaşıyorlarmış. Hatta biraz daha abartıp, asker sayısının ordunun yedide birini oluşturduğunu, Anadolu’ya geçen toplam sayının 5 bin süvari ve 15 bin yaya olduğunu, kalanının ise siviller olduğunu ileri sürüyorlar.

Oysa zırhlı şövalyelerin bile havlu attıkları bir ortamda sivillerin hiçbir şansı yoktur. Zira Türk birlikleri hem çok kıvrak manevralar yapabiliyor, hem de keskin nişancı okçularıyla pireyi gözünden vurabiliyorlardı. Böyle bir ortamda hiçbir taktik ve savaş bilgisi olmayan yığınlar başarı kazanamazdı. Bu kadar düşük ve kalitesiz yığınlarla kaleler alınamaz, 5 bin kilometrelik yol katedilemezdi. Ordu içinde askerin bir takım hizmetlerini görecek özel kadınlar vardı. Bunlar, sayıları ne olursa olsun artçı birlikler gibi orduyu takip ederlerdi.

Haçlı Ordusunun organizasyonu 6 yaya askere karşı bir atlı şövalye ile o dönemin tipik örneklerinden birini yansıtıyordu. Ordunun en büyük silahı toplu hücumda zırhlı şövalyelerin oluşturacağı şoktu. Ancak bunun da zayıf bir noktası vardı. Ana ordudan ayrı düştüklerinde tamamen savunmasız kalıyorlardı.

Papalığın yaptığı çağrılar sonucu 100.000 kişilik büyük bir çapulcu kitlesi Kudüs’e doğru yola çıkar. Hemen ardından yola çıkan ikinci parti ise içinde Avrupa’nın ünlü simalarını barındıran 600.000 kişi ile harekete geçer. Pek çok haçlı için macera, daha Avrupa’dan ayrılmadan başlamıştır. Önce yerli Yahudiler katledilip malları yağma edilir. Haçlıların bu tutumu Kudüs’e kadar devam edecek ve sadece Müslümanlar değil, Hıristiyanlar bile bu gözü dönmüşlerin gazabına uğrayacaktır.

Ahmet Sarbay, Geçmişe Mazi Derler, 2003

Paylaşın:

Sevebilirsin...