Koca Pişirme Rehberi

Paylaşın:

Kocaların çoğu pişirilme sırasında işlenen yanlışlıklar sebebiyle yumuşaklıklarını ve iyi özelliklerini kaybederek bozulurlar.

Bazı kadınlar sıcak suda haşlayarak, bazıları soğuk suda dondurarak ve bazıları da sıkıp turşusunu kurarak kocalarının bozulmasına sebep olurlar.

Özenilerek hazırlanan her kocanın iyi ve yumuşak olacağı söylenemez. Ancak iyi pişirilmişinin tadına da doyum olmaz. Koca seçiminde ne lüferin gümüş pırıltısı, ne barbunyanın altın yaldız görünümü geçerli değildir. Bunun için çarşı pazar dolaşmaya da gerek yoktur. Genellikle en iyileri kapınızı çalanlardır.

Koca ile sadece siz aynı çatıyı paylaşacağınızdan koca seçimini yalnızca kendiniz yapınız. Ama en yakınınızdaki tecrübeli insanlara da danışınız. Pişirmeyi göze alamayacağınız tipleri asla kabul etmeyiniz.

Koca, porselen bir kapta iyi pişirilse de, elinizde toprak çanaktan başkası yoksa özenle kullanıldığında aynı işi görecektir.

Kocalar canlı canlı pişirilirler. Bazen pişerken tencerenin dışına taşıp yanabilir veya kenarları sertleşerek kabuk tutabilirler. Onları tencerede tutmak için “görev” adındaki zayıf iplikten çok “huzur” ismindeki sağlam sicimle sıkı sıkıya bağlamak gerekir.

Sevgi, saygı ve neşeden oluşan sürekli bir ateş yakılır. Kocanın kişiliğine uygun bir ısı ayarlaması ile ateşe oturtulur. Köpürerek taşarsa üzülmeyin. Pek çoğu iyice pişine kadar sık sık köpürebilir.

Özellikle sirke ve karabiber yerine tatlıcıların “öpücük” adı altında sattıkları şekerden biraz konulabilir. İyimserlik, affedicilik ve güleryüzlülük baharatlarından birer tutam katmanızı tavsiye ederiz.

Ancak bunlar ölçülü ve dikkatlice kullanılmalıdır. Tencerenin dibine oturarak işe yaramaz hale gelmemesi için arada bir hafifçe karıştırılmalıdır. Kıvama geldiğinde muhakkak kendini belli edecektir.

Böyle pişirildiğinde sindirilmesi kolay olur. Ev ateşini soğutmazsanız, bozulmadan istediğiniz süre dayanabilir. Böyle hazırlanmış bir “koca” ömür boyunca tazeliğini koruyabilir.”

“Ta’limul Benât” (Kızların eğitimi), 1890 – İstanbul.

Paylaşın:

Sevebilirsin...